Zysk Solarisa wzrósł o 100%, ale pracownicy wciąż bez podwyżek

Polska

Fabryka szkieletów autobusowych i trolejbusowych firmy Solaris Bus & Coach w Środzie Wielkopolskiej. / Wikipedia Commons, autor: Wistula

Pracownicy zawarli porozumienie w sprawie podwyżek, jednak część z nich nadal nie została zrealizowana. Od 1 stycznia Solaris Bus miał wprowadzić w życie postanowienia porozumienia płacowego zawartego w czerwcu zeszłego roku. Wynagrodzenie zasadnicze zostało podniesione zgodnie z umową, jednak pracownicy nadal czekają na podwyżki indywidualne.

„Wielkopolska spółka powróciła do zysków”, „szykują się grube lata” - brzmią nagłówki Rzeczpospolitej na temat dobrych wyników Solaris Bus. Firma odbiera nowe zamówienia oraz odnotowuje większe zyski. Zysk w 2023 roku wyniósł 8 mln euro i jest to wzrost w porównaniu do poprzedniego okresu o 100%.

Jeden z największych strajków

W Solarisie na początku 2022 roku doszło do jednego z największych strajków ostatniej dekadzie. Ponad 90% pracowników zakładu Strajkowało odmawiając pracy przez prawie 40 dni. Domagali się oni podwyżki płacy zasadniczej o minimum 800 zł, a następnie skorygowali oczekiwania na 650 zł brutto. Strajk zakończyło porozumienie podniesienia płacy o 500 zł brutto.

Pracownicy z porozumieniem, ale bez podwyżek

W 2023 r. pracownicy usiedli do stołu z pracodawcą i wynegocjowali podwyżki od 2024 r. także o 500 zł brutto. Oprócz tego w porozumieniu płacowym są informacje o utworzeniu odpowiednich budżetów na podwyżki, a także dokonania podwyżek indywidualnych według umiejętności, oceny kompetencji i zaangażowanie pracownika.

Nagrano nieludzkie traktowanie jeńców przez Izrael

Czas czytania: 2 minut

Przeczytaj również...

Nagrano nieludzkie traktowanie jeńców przez Izrael

O ile podwyżki płacy zasadniczej zostały zrealizowane, to OPZZ Konfederacja Pracy w Bus & Coach Polska informuje, że nadal nie zostały utworzone budżety na podwyżki, a także nie zrealizowano podwyżek indywidualnych.

21 marca organizacja Związkowa wystosował pismo do zarządu spółki z żądaniem zrealizowania podpisanego w 2023 r. porozumienia płacowego. „Odwlekanie w czasie uzgodnionych podwyżek indywidualnych stawia pod znakiem zapytania państwa wiarygodność” - Piszą związkowcy z Konfederacji Pracy.

Postanowienia te miały zostać wprowadzone już pierwszym kwartale roku 2024, jednak na początku marca pracodawca udzielił informacji, że zostaną one zrealizowane w połowie kwietnia.

Związkowcy pozostają jednak spokojni co do realizacji tych postulatów. Dla Faktów i Analizy odpowiedzi udzielił Wojciech Jasiński Konfederacji Pracy, informując, że według nieoficjalnych informacji sprawa zmierza w stronę pozytywnego rozstrzygnięcia.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


1 Komentarzy

zero.bog Gość

2024-03-29 11:03

Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że jakaś Firma odnosi sukcesy ekonomiczne, a jej pracownicy zarabiają tyle, na ile się umówili podpisując umowę o pracę. Dla osób pragnących podnieśc swoje wynagrodzenia jest jedna uniwersalna rada: "Chcesz zarabiać więcej - zmień pracę"! Jak nie wierzycie, zapytajcie Wojciecha Mana!