Fakty i Analizy - Walka z niskimi płacami w budżetówce: Związkowa Alternatywa domaga się zmian
Walka z niskimi płacami w budżetówce: Związkowa Alternatywa domaga się zmian
Piotr Szumlewicz, Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Spadek realnych płac o około 20% – niespotykana od wielu lat zapaść płac w sferze budżetowej. Według Związkowej Alternatywy fundusz płac w budżetówce nieznacznie wzrósł w ciągu dwóch ostatnich lat, podczas gdy inflacja przekroczyła 30 proc. Rezultatem jest spadek realnych wynagrodzeń dla setek tysięcy pracowników i masowa dymisja wykwalifikowanej siły roboczej.

Spore problemy ze słabnącą siłą roboczą występują również wśród pracowników samorządowych, którzy otrzymują coraz mniej środków od władz centralnych.

Solidarność z rządem podpisała porozumienie w sprawie podwyżek w sferze budżetowej o 8%, to wciąż mało!

„W ostatnich dniach pojawiły się nieoficjalne doniesienia o wspólnych ustaleniach rządu i Solidarności, zgodnie z którymi płace w sferze budżetowej wzrosną w tym roku dodatkowo o 8%. Skoro Piotr Duda nie ukrywa swojej bliskości z władzą, to trudno pojąć, dlaczego zgadza się na tak mizerne rozwiązania. Nominalny wzrost płac w budżetówce o zaledwie 8% cały czas oznaczałby znaczny spadek realnych wynagrodzeń!” – wyjaśniają związkowcy.

Czy politycy interesują pracownikami?

„Jesteśmy bardzo krytyczni wobec rządu, ale nie pojmujemy też, dlaczego opozycja nie wyraża solidarności z pracownikami instytucji publicznych i samorządowych. Donald Tusk ponad rok temu wysunął postulat wzrostu płac w sferze budżetowej o 20% i, pomimo szybkiego wzrostu cen, od tamtego czasu nie wypowiada się na ten temat. Również inni liderzy partii parlamentarnych nie interesują się pracownikami i nie zabiegają o ich poparcie” – pisze na swojej stronie internetowej Związkowa Alternatywa.

Związkowa Alternatywa konsekwentnie walczy o dobrze funkcjonujące, sprawne państwo, które gwarantuje swoim obywatelom wysoką jakość usług publicznych. Nie da się ich zapewnić bez godnych wynagrodzeń w kluczowych instytucjach. Dlatego należy się domagać o natychmiastowe podwyżki płac w sektorze publicznym o minimum 30%.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz też