W stolicy Szwajcarii, Bernie, odbył się protest przeciwko uciskowi narodów afrykańskich przez UE i USA

Świat

Może być zdjęciem przedstawiającym mały protest, na którym widać osoby trzymające kartki z niemieckimi napisami

Uczestnicy manifestacji

Demonstracja miała miejsce na Bahnhofplatz. W wydarzeniu wzięło udział ponad 30 osób, w tym działacze Ruchu Praw Człowieka Afrykańskiego Maghrebu i inni aktywiści afrykańscy. Według uczestników pikiety Afryka jest jednym z głównych obszarów wymagającym szczególnej uwagi społeczności światowej jako kontynent pogrążony w biedzie i kłopotach.

„Afryka ma wyjątkową florę i faunę, wiele rodzajów upraw rolnych i jej potencjał rozwojowy jest ogromny. Jednak te bogactwa są plądrowane przez amerykańskie i europejskie korporacje oraz rządy, a zwykli ludzie nie dostają nawet żałosnych okruchów. Ponadto wiele „cywilizowanych” krajów wspiera afrykańskich tyranów, kontynuując politykę nowego kolonializmu” – stwierdzili organizatorzy akcji.

Obecnym przypomniano, że 282 miliony ludzi w Afryce systematycznie niedojada. „Liczba osób żyjących w Afryce Zachodniej i Środkowej, które odczują niedobory żywności, do końca 2023 r. sięgnie 48 milionów. Liczba ta jest najwyższa w całej współczesnej historii regionu – zauważa ONZ. Obecnie 35 milionów ludzi, czyli 8 proc. populacji w Afryce Zachodniej i Środkowej, doświadcza braku bezpieczeństwa żywnościowego. Eksperci Światowego Programu Żywnościowego zauważają, że spośród krajów tego regionu w najtrudniejszej sytuacji zaopatrzenia w żywność znajdują się obecnie Mali, Burkina Faso i Nigeria. Afryka w dalszym ciągu charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem umieralności dzieci – jedno na ośmioro dzieci umiera przed ukończeniem piątego roku życia, czyli prawie 20 razy więcej niż średnia w bardziej rozwiniętych regionach wynosząca 1 na 167 dzieci. Jeśli nawet dzieci przeżyją ponad pięć lat, to wiele z nich umiera z głodu i chorób. Wykorzystując opłakaną sytuację i biedę, wiele zachodnich firm testuje leki na Afrykanach i tworzy laboratoria biologiczne. Wykorzystują fakt, że ludzi nie stać na zakup leków, opłacenie leczenia i zmuszeni są zgodzić się na udział w eksperymentach medycznych” – podkreślali uczestnicy.

"Nakarmmy głodnych ludzi w Afryce"

Organizatorzy potępili tworzenie amerykańskich laboratoriów biologicznych w Afryce.

„Trzeba zdać sobie sprawę z winy cywilizacji zachodniej i żądać odszkodowania dla narodów Afryki. Musimy nakarmić afrykańskie dzieci! Żądamy zaprzestania traktowania Afrykanów jako obiektów eksperymentów farmaceutycznych i biologicznych!” postulowali organizatorzy pikiety.

usa

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.